Yılmaz Güney sözleri

sıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil, özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katılabilmek içindir.

Bir Köpeğin Dostluğu, Bir Dostun Köpekliğinden İyidir.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

On yıl sustum artık bağırmak istiyorum!

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz, Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz… Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, Mutlaka KAZANACAĞIZ!

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz… ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

İnsanları tas duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düşüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye…

Geride kalan tek şey yüreğim. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana…

2.528 views


facebookta paylaş
5361 Görüntüleme.

Yazar : admin

“Yılmaz Güney sözleri” for 1 comment

  1. Devrim KAPTI diyor ki:

    Seni okudukca ozgurlesiyorum..

Yılmaz Güney sözleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

oyun Güzel Sözler Whatsapp Durumları Whatsapp Durumlari